SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI DOĞAL KÜRLER

 

Saç dökülmesi yaşa, beslenme şekline ve dış faktörlere göre değişebilir. Ortalama günde 100-150 adet dökülmesi korkulacak bir durum değildir. Bu dökülme yaşa bağlı olarak artabilir. Mevsim geçişleri, stresli dönemler, güneş, hormonal bozukluklar ve saça uyguladığımız şekillendirme yöntemleri ( düzleştirici, maşa vs..) saç dökülmelerini arttırabilir. Saç dökülmesi nedenlerinin ayrıntılıları için  SAÇ DÖKÜLMESİ NEDENLERİ VE ÇÖZÜMLERİ yazımızı okuyabilirsiniz.

Geçici rahatsızlıklar sinüzit, enfeksiyon gibi saç dökülmesini tetikleyebilir. Vücudumuzda elli oranda bulunmadığı takdirde  B12, demir eksikliği, magnezyum, çinko da saç dökülmemizi etkileyebilir.

Bu etkenler dikkat edilmemesi ve önlem alınmamasıyla ciddi saç dökülmelerine neden olabilir. Tabi ki genetik faktörler de göz önünde bulundurulmalıdır. Saçlarımız hangi faktörden dökülüyor olursa olsun Kaliteli şampuanlar, maskeler ve bakım kürleriyle saçlarımızı destekleyebiliriz.

SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI EVDE YAPABİLECEĞİNİZ DOĞAL KÜRLER

LAVANTA KÜRÜ

sac-ve-sivilce-icin-lavanta-kuru-

Yapılan araştırmalardan da anlaşıldığı gibi günümüzde stres kaynaklı saç dökülmeleri oldukça sık görülmektedir.  Stres kaynaklı dökülmelerde lavanta kürü iki farklı şekilde kullanılabilir. Etki görebilmek için 15 gün düzenli kullanılması gerekmektedir. İlk olarak bir bardak suya bir tatlı kaşığı lavanta ekleyin banyonun son aşamasında saçlarınızı hazırladığınız lavanta çayınızla yıkayın. İkinci olarak bir bardak suya bir tatlı kaşığı lavanta ekleyip demlenmesini bekledikten sonra süzerek içiniz.15 Gün bu kürü yaptıktan sonra 10 gün ara verip tekrar başlayabilirsiniz.

 

ISIRGAN KÜRÜ

isirgan-otu-sac-dokulmesi-ibrahim-saracoglu-suna-dumankaya-tarifleri-

Günümüzde bir çok bakım ürününün içeriğinde de bulunan ısırgan otu saç dökülmelerine karşı da oldukça etkilidir. Isırgan otu kürü yapmak oldukça basittir. Yarım litre suyun içine birkaç tutam ısırgan otu atıp kaynatın ve soğumaya bırakın banyo sonrası saçlarınızı hazırladığınız ısrgan otu suyu ile yıkayın 20 dk bekletin ve daha sonra durulayın..

 

HAVUÇ KÜRÜ

Havucun-faydalari-ve-kuru

Havuç bize saç dökülmelerine karşı iki farklı kür oluşturma fırsatı sunar. Havucun içeriğindeki kreatin güçlü bir özelliğidir bu kürün.

İlk yöntem, havuçları güzelce rendeleyin daha sonra üstünü kapatacak kadar su dolu bir kaba alıp kaynatın, soğuduktan sonra süzün. İçine bir yumurta ve bir yemek kaşığı badem yağı ekleyin. saçınıza uygulayıp bir saat bekleyin ve durulayın.

İkinci yöntem, 2 ya da 3 adet havucun suyunu sıkın içine bir yemek kaşığı zeytinyağı ilave edin ve saçlarınıza uygulayın. Bir saat bekletip saçlarınızı yıkayınız.

 

SİNAMEKİ KÜRÜ

SİNAMEKİ

Sinameki otunun özellikle saç derisinde oluşan egzama, mantar gibi hastalıkların sonucunda oluşan saç dökülmelerine oldukça etki ettiği görülmüştür. Bu kür için badem yağı ve b vitamini kapsülü de gerekmektedir.

Bir çay bardağı suya bir tatlı kaşığı sinameki otu atın, demleyin  ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra içine bir yada iki tatlı kaşığı badem yağı , bir kapsül b vitamini ekleyin. Kürü saçlarınıza uygulayıp 2-3 saat bekleyin ve daha sonra durulayın. Düzenli kullanımda saç dökülmelerini oldukça azalttığı görülmektedir.

Kokusu biraz ağır olduğu için rahatsız olursanız içine lavanta da ekleyebilirsiniz.

 

ARGAN YAĞI KÜRÜ

ARGAN YAĞI

Argan yağı küründe ekstra kullanmanız gereken bir madde yoktur. Tek başına etkisi gözle görülür derecededir. Fakat ihtiyaç doğrultusunda başka yağlarla karıştırarak da kullanılabilir.

Argan yağını saçlarınıza uygulayın, olabildiğince diplerine doğru masaj yapın ve havluyla kapatın ( ılık bir havluyla kapatmak daha faydalı olur) 1-2saat arası bekletin ve durulayın.

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

Related Article

1 Yorum

Yorum Yaz