SAÇ DÖKÜLMESİ NEDENLERİ VE ÇÖZÜMLERİ

 

saç bakımı - saç dökülmesi

 

Saç dökülmesi yaşa, beslenme şekline ve dış faktörlere göre değişebilir. Ortalama günde 100-150 adet dökülmesi korkulacak bir durum değildir. Bu dökülme yaşa bağlı olarak artabilir. Mevsim geçişleri, stresli dönemler, güneş, hormonal bozukluklar ve saça uyguladığımız şekillendirme yöntemleri ( düzleştirici, maşa vs..) saç dökülmelerini arttırabilir.

Geçici rahatsızlıklar sinüzit, enfeksiyon gibi saç dökülmesini tetikleyebilir. Vücudumuzda elli oranda bulunmadığı takdirde  B12, demir eksikliği, magnezyum, çinko da saç dökülmemizi etkileyebilir.

Bu etkenler dikkat edilmemesi ve önlem alınmamasıyla ciddi saç dökülmelerine neden olabilir. Tabi ki genetik faktörler de göz önünde bulundurulmalıdır. Saçlarımız hangi faktörden dökülüyor olursa olsun Kaliteli şampuanlar, maskeler ve bakım kürleriyle saçlarımızı destekleyebiliriz. Tabi sadece dıştan uygulayacağımız şampuan ve bakım kürleri yeterli olmaz içtende saç köklerimizi güçlendirecek besinlerle saç dökülmemizi azaltabiliriz. Saç dökülmesini önleyecek evde yapabileceğimiz kürler için SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI DOĞAL KÜRLER yazımızı okuyabilirsiniz ve saç bakımınızı destekleyecek ürünler için SAÇ BAKIMI yazımızı okuyabilirsiniz.

İleri seviye bir saç dökülmesi yaşıyorsanız mutlaka bir dermatoloji uzmanıyla görüşmeniz gerekmektedir.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ AZALTACAK BESİNLER

Yukarıda belirttiğimiz gibi vücudumuzdaki vitamin eksikleri saç dökülmesine neden olabilir. Bu sebeple öncelikle doğal yöntemlerle ilerlemek istiyorsanız beslenme alışkanlıklarınız çok önemli. İçinde protein, demir, vitamin ve mineral olan besinleri tüketmek önceliğiniz olmalı.

Peki bu besinler nelerdir?

 • Yeşil yapraklı sebzeler; ıspanak, pazı, roka gibi
 • İçeriğinde c vitamini bulunan mevyeler; portakal, çilek, karpuz gibi
 • Deniz ürünleri
 • Proteini destekleyici tavuk,hindi
 • Sarımsak
 • Havuç
 • Yoğurt

Bu noktada Prosiyanidin maddesinden bahsetmek istiyorum. Araştırmalara konu olan bu maddenin saç hücrelerine zararlı gelen, zarar veren elementleri engellediği görülmüştür.

Peki içinde prosiyanidin bulunan bitkiler nelerdir ?

 • Kuşburnu
 • Elma
 • Arpa
 • Kakao
 • Yeşil çaylar
 • Üzüm çekirdeği

SAÇ DÖKÜLMESİNE İYİ GELEN YAĞLAR

 

Saçlarınız için kullanacağınız bitkisel yağlar sadece saç dökülmesini azaltmakla kalmaz, dipten uca bakımda yapar.

Saçlarımız için kullanacağımız yağlar ; saçları onarır, besler, kepek ve kuru saç derisini tedavi eder, güç ve parlaklık verir.

Uçucu yağlar düzenli kullanıldığında en az saç bakım ürünleri kadar etkilidir.

Çay ağacı yağı

Aşırı yağlanmayı önleyen bu yağ nemlendirme etkisiyle derideki egzama ve kaşıntının etkisini en aza indirir.

 

Lavanta yağı

Lavanta yağı ile ilgili yapılan çalışmaların sonucunda saç bakımındaki yeri ve önemi kanıtlanmıştır. Uygulanmaya başlamasıyla saç derisini rahatlatır ve saçları derinlemesine onarır. Bunlarla beraber, stres, saçların yıpranmasına katkıda bulunabilecek bir faktör olduğundan, lavanta yağı, strese karşı da kullanılabilir.

 

Adaçayı yağı

En önemli özelliği stresi azaltmak ve  hormonları dengelemek olan adaçayı yağı, stres kaynaklı saç dökülmeleri için oldukça etkileyici bir yağdır.

 

Sedir ağacı yağı

Sedir ağacı yağı kan dolaşımını arttırmak ve saç köklerini uyarmakta oldukça etkilidir. Saç dökülmelerini azaltırken, saçın uzamasını hızlandırır.

 

Zeytinyağı

Saç derisinde oluşan kuruluklar nedeniyle yaşanan saç dökülmelerinde oldukça etkilidir. Zayıflayan saç köklerini besleyerek dökülmeleri azaltırken saçlara yumuşaklık ve doğal parlaklık verir

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Related Article

1 Yorum

Yorum Yaz