KARTEPE ULAŞIM- KARTEPE GEZİLECEK YERLER

KARTEPE

KARTEPE ULAŞIM

Kartepe, Maşukiye’ye 15 km mesafede bulunuyor. E5 üzerinde İzmit’ten ilerlediğiniz yolda Sapanca ayrımına girdiğinizde 8 km sonra Maşukiye’ye, 15 km sonra da Kartepe’ye ulaşabilirsiniz. İstanbul’a yakınlığıyla da çoğu kişinin hafta sonu için tercihi oluyor. Uzaklaşmadan kafa dağıtmak isteyenler kış tatili için sık sık kartepeye uğruyor. Aynı zamanda Kartepeye düzenlenen turlarda, maddi anlamda bizleri çok zorlamadan tatil yapabilme fırsatı sunuyor.

Kartepe’ye TEM Otobanı üzerinden ulaşım sağlayacaksanız Sakarya yönüne dönüp Sapanca’ya ulaşmanız gerekiyor. 6 km sonra Maşukiye’ye 15 km sonra da Kartepe’ye ulaşabilirsiniz.

  • İstanbul Kartepe arası mesafe araçla yaklaşık 2 saat
  • Bursa Kartepe arası mesafe araçla yaklaşık 2 saat
  • Sakarya Kartepe arası mesafe araçla 1 saat,
  • Kocaeli Kartepe arası mesafe araçla yaklaşık 30 dakika

KARTEPE GEZİLECEK YERLER

Kartepeye gelenlerin çoğu kayak merkezine, kayak yapmak için geliyor. Fakat Kartepe’de gezip görülmesi gereken doğa harikası öyle çok yer var ki .. Thököly anıtı, maşukiye , kuzu yaylası, aygır deresi ve daha bir çok yer..

 

Kartepe Kayak Merkezi 

kartepe kayak merkezi

Doğal güzelliği, yemyeşil ormanları ve muhteşem Sapanca Gölü manzarasıyla dikkat çeken Kartepe, İstanbul’a yalnızca 1 saatlik mesafede. Green Park Kayak Merkezi, burada hizmet veren tek işletme olduğundan, tek ski pass ile merkezde bulunan her seviyedeki piste giriş yapma hakkına sahip olabilirsiniz.

Zirveye çıkış araçla 20 dakika olup, Kocaeli Belediyesi sık sık tuzlama çalışmaları yaptığından yollar genelde açık. Normal kış koşulları içerisinde karın yüksekliği 3 metreye yaklaşır.

Kartepe pistleri çeşitlilik açısından her türlü kayak severe hitap ediyor. Tüm zorluk derecelerine uygun pistlerin bulunduğu Kartepe’de, Green Park Kayak Merkezi’nin 4 ayrı lift çıkışı mevcut. Bunların üçü oturarak yukarı çıkabileceğiniz telesiyej, diğer ise ayakta yukarı çıkabileceğiniz teleski…

Kayak ekipmanı olmadan gittiyseniz eğer Green Park Kayak Merkezi’nin bir de kayak odası bulunuyor.

Kartepe kayak yapmasanız bile karların ortasında  huzurlu saatler geçirip, sucuk ekmek yiyerek kartopu oynayabileceğiniz enfes bir kış tatili sunuyor.

 

Aygır Deresi

sapanca aygır deresi

Doğal güzelliği ile ziyaretçilerine dinlendirici. huzurlu bir atmosfer sunan Aygır Deresi’ni Kartepe’de gidilecek yerler listenizde olmalı Kartepe’nin zirvesinden başlayıp irili ufaklı su kaynakları, dereler ve pınarlarla buluşuyor. Aygır deresinde çeşitli lezzetlere ulaşabileceğiniz restoran ve manzaranın keyfini çıkarabileceğiniz kafeler bulunmakta..

Maşukiye

Maşukiye doğal güzelliğiyle görenleri büyülüyor. Hiç ayrılmak istemeyeceğiniz atmosferi ile sizlere kucak açıyor. Kartepe Kaya Merkezi, kışın Maşukiye’ye gidenlerin en çok ilgi gösterdikleri yer haline geliyor. Kış sporları tutkunları, dağın zirvesine yakın konumdaki tesisin güvenli ortamında tüm günü pistte kayarak geçirebiliyor.

Sadece kış mevsimi için değil yaz mevsimi için de oldukça tercih edilen Maşukiye’nin tadını çıkarabilirsiniz. Yazın göl kıyısında yapılan eğlenceli aktivitelerle buradan ayrılmak istemeyeceksiniz.

 

Kuzu Yaylası Tabiat Parkı

kuzu yaylası

Kuzu yaylası tamda kamp yapmaktan hoşlananlar için bir cennet.   Şehirden tam anlamıyla uzaklaşıp doğayla iç içe olabileceğiniz, kışın yağan kar ve kuş sesleri eşliğinde dinlenebileceğiniz bir yer.

Günübirlik piknikçilerin de favori mekanları arasında. Eğer çadır kurmak istiyorsanız aracınızla bi kaç tur atarak kendinize uygun alanı bulabilirsiniz.

Serpme kahvaltı ve nefis bir akşam yemeği yiyebileceğiniz restoranın dışında her saat temiz suya ulaşımınız mevcut.

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Related Article

No Related Article

0 Yorum

Yorum Yaz