İSTANBUL AVRUPA YAKASI GÖRÜLMESİ GEREKEN TARİHİ YERLER

 

GÜLHANE PARKI

AVRUPA YAKASI GÜLHANE PARKI

Gülhane Parkı, İstanbul’un Fatih ilçesinin Eminönü semtinde konumlanmış tarihî bir parktır.

Konumu itibariyle bir çok tarihi yere yakın yer almaktadır. Gülhane parkına gittiyseniz yürüme mesafesi görebileceğiniz bir çok tarihi alan olacaktır. (kapalı çarşı, yerebatan sarnıcı, topkapı sarayı, eminönü yeni cami,..)

GÜLHANE PARKI

 

EMİNÖNÜ KAPALIÇARŞI

KAPALI ÇARŞI-EMİNÖNÜ

”Dünyanın en büyük çarşısı ve en eski kapalı çarşılarından biri. Kapalıçarşı’da yaklaşık 4.000 dükkân bulunmaktadır ve bu dükkânlarda toplam çalışan sayısı yaklaşık 25.000’dir.” İstanbul’un en önemli turistik yerlerinden biridir..

Kapalı Çarşı günün her saatinde kalabalıktır ve Türkiye’de elde imal edilen ve ihracatı yapılan hemen hemen bütün eşyalar satışa sunmaktadır. El dokuma halılar ve geleneksel mücevheratlar Türk sanatının örneklerini sunmaktadır..

KAPALI ÇARŞI EMİNÖNÜ

 

TOPKAPI SARAYI MÜZESİ

topkapı sarayı- topkapı müzesi

Topkapı Sarayı Fatih Sultan Mehmed tarafından 1478’de yaptırılmış,  Kuruluş yıllarında yaklaşık 700.000 m²’lik bir alanda yer alan sarayın bugünkü alanı 80.000 m²’dir. Günümüzde müze olarak misafirlerini karşılamaktadır.

Konumu Sultanahmet, Fatih’dedir.

topkapı sarayı-müzesi

 

 

YEREBATAN SARNICI

YERE BATAN SARNICI -MÜZESİ

Bazilika Sarnıcı; Bizans İmparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından inşa ettirilen büyük yeraltı sarnıcı, suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görülen mermer sütunlar nedeniyle  halk arasında “Yerebatan Sarayı” olarak adlandırılmıştır.. Ayasofya camisinin güneybatısında bulunmaktadır.

YEREBATAN SARNICI- MÜZESİ

 

 

AYASOFYA CAMİİ

AYASOFYA CAMİİ

Ayasofya’nın camiye çevrilmesini isteyen Fatil Sultan Mehmed olmakla beraber ilk minareside onun döneminde yapılmıştır.. Fakat adını değiştirmemiştir.. Dünyanın en uzun (15 yüzyıl) ibadet yeri olarak kalmış yapılarından biridir. Fatih’de konumlanmıştır..

İSTANBUL-AYASOFYA CAMİİ

 

İstanbul anadolu yakasında soluklanabilceğiniz deniz manzaralı yerleri görmek için İSTANBUL ANADOLU YAKASI DENİZ MANZARALI MEKANLAR yazımızı okuyabilirsiniz..

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Related Article

1 Yorum

Yorum Yaz