EVDE YAPILABİLECEK MASKELER

EVDE CİLT BAKIMI

Dışarıdan alarak kullandığımız cilt bakım ürünlerinin yanında evde kendimiz yapabileceğimiz günlük, doğal maskeleri kişisel rutinimiz haline getirmeliyiz. Akne, gözenek, siyah nokta gibi cilt problemlerimizden evde bulunan malzemelerle kurtulabiliriz. Her mevsim cildimizi farklı etkiliyor, yazın leke problemleri karşımıza çıkıyor, kışın aşırı kuruluk.. Cildimiz dönemsel olarak değişiyor  ve değişen cildimize ayak uydurmak, cildimizin anına göre bakımlar yapmamız gerekiyor. Tabi elimizin altında cildimizin her durumuna uygun bakım ürünleri bulunmayabiliyor. Bu noktada soluğu mutfakta alıyoruz.

GÖZENEK KÜÇÜLTMEK İÇİN MASKELER

cilt bakımı

BUĞDAY UNU VE LİMON İLE MASKE

Yarım bardak ılık su

3 yemek kaşığı buğday unu

Yarım limon suyu

Yukarıdaki malzemeleri bir kaba koyup peeling kıvamına getirilene kadar karıştırın. daha sonra yüzünüze sürün 20-25 dk bekleyin ve yıkayın. Haftada iki kere yapabilirsiniz bu maskeyi. Tek kullanımlık, bekletilmemesi gerekmekte..

YUMURTA  VE LİMON İLE MASKE

1 adet yumurtanın akı

2 çay kaşığı limon suyu

İki malzemeyi karıştırıp yüzünüze uygulayın. 10 dakika beklettikten temizleyin. Son olarak ılık su ile durulayın.

SİVİLCE KARŞITI MASKELER

cilt bakımı

 

YULAF UNLU MASKE

2 yemek kaşığı yulaf unu

2 yemek kaşığı yoğurt

40 ml sıcak su

1 yemek kaşığı bal

Yulaf ezmesini blender’da toz haline getirin. Sıcak su ve yulaf ununu karıştırarak 5 dakika karıştırarak yumuşamasını sağlayın. Diğer malzemeleri de ilave edin ve bütün ürünleri koyduktan sonra tekrar blender’dan geçirip karışımın homojen bir hal almasını sağlayın . Temizlediğiniz yüzünüze sürün ve 5-6 dakika bekletin. Ardından ılık su ile yıkayın.

LİMONLU MASKE

3 yemek kaşığı limon suyu

2 yemek kaşığı bal

3 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyunu ve 2 yemek kaşığı balı güzelce karıştırın. Dilerseniz bu karışımı doğrudan sivilcelerinizin olduğu bölgeye uygulayın dilerseniz göz ve çevresine değmeyecek şekilde yüzünüze uygulayabilirsiniz

Bu karışımı 1 hafta süreyle her gün uygulayabilirsiniz sonrasında en az 15 gün ara vermelisiniz. 15 dakika uyguladığınız bölgede bekletip ardından ılık suyla güzelce temizleyerek beklediğiniz sonucu hızlıca alabilirsiniz.

 

KURU CİLTLER İÇİN MASKE

CİLT BAKIMI KURU CİLT

 

ZEYTİNYAĞLI BALLI MASKE

1 tatlı kaşığı bal

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

1 yumurtanın beyazı

Malzemeleri bir kasede koyun,  koyu bir yapı elde edene kadar karıştırın . Yıkayıp temizlediğiniz yüzünüze karışımı sürün. 15 dk kadar beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Haftada 2 ya da 3 kere cildinizin durumuna göre maskeyi tekrar edebilirsiniz.. Maske sonrası su bazlı nemlendirici kullanabilirsiniz.

MUZLU YULAFLI MASKE

1 olgunlaşmış muz

1 su bardağı yulaf

1 yemek kaşığı bal

Bütün malzemeleri karıştırın. İçerisine biraz ılık su ekleyip krem kıvamını alana kadar karıştırın, kıvamı sağladıktan sonra temiz cildinize uygulayın. Maskeyi uyguladıktan sonra 10-15 dakika yüzünüzde bekletip ılık suyla yıkayın. Maske sonrası su bazlı nemlendirici kullanabilirsiniz.

YAĞLI CİLTLER İÇİN MASKE

CİLT BAKIMI YAĞLI CİLT

KARBONAT MASKESİ

1 çay kaşığı karbonat

Birkaç damla limon suyu

1 çay kaşığı yoğurt

Tüm malzemeyi bir kapta karıştırın. Homojen hale geldikten sonra maskeyi temizlenmiş cildinize göz çevrenize değdirmeden sürün. 10-15 dakika cildinizde bekletin daha sonra ılık suyla yıkayın. Bu maskeyi haftada bir gün yapabilirsiniz. Maskeden sonra su bazlı nemlendirici sürmek işinize yarayacaktır.

ELMA-KAYISI MASKESİ

3-4 adet kayısı

1 adet kırmızı elma

Elmayı ve kayısıları bir kaba alın ve suyu çıkana kadar ezin. Daha sonra temizlenmiş cildinize uygulayabilirsiniz . Maskeyi 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Bu maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz.

Tags: , , , , , , , , , , , ,

Related Article

1 Yorum

Yorum Yaz